“Jūros vartai” – tai viena patraukliausių bei unikaliausių pakrantės teritorijų visame Baltijos regione. Šiuo projektu yra siekiama sugrąžinti miestui senamiesčio dalį, kuri šiuo metu yra naudojama žvejybinių laivų remontui ir kruizinių laivų priėmimui.
www.jurosvartai.lt
Šiame pastate įsikurs Pilies jachtų uosto jachtklubas. Algirdo Kubaičio nuotr.
Pilies uostas priims apie 200 laivų
VALENTINAS UBAS, Dienraštis "Vakarų ekspresas", www.ve.lt
2007m. kovo 15d.
AB "Klaipėdos laivų remontas" (KLR) padaliniui Pilies jachtų uostui šių metų sezonas ypatingas tuo, jog teks priimti ir aptarnauti tarptautinės regatos "Baltic Sprint Cup" dalyvius, kurių laivai bus švartuojami Danės upėje. Tad skubama iki liepos vidurio, iki Jūros šventės, įrengti ir sutvarkyti visą infrastruktūrą.
Prieplaukos sieks kilometrą
Šiuo metu Pilies jachtų uoste, angaruose ir ant krantinių, yra 105 laivai. Žiemą paprastai visi laivai iškeliami ant kranto. Pernai paskutinieji ištraukti lapkritį.
Pasak Pilies jachtų uosto kapitono Kastyčio Bartusevičiaus, kol kas uostas dar tiek neužsidirba, kad pats išsilaikytų. Pernai ir užpernai bendrovė nemažai investavo į pontonines krantines, kurių turima apie 800 metrų.
Šiemet vėl reikės pirkti pontoninių krantinių, nes gauta 30 paraiškų laivams laikyti iš visiškai naujų klientų. Be to, pasak K. Bartusevičiaus, dar būtina turėti 10-15 rezervinių vietų. Kartais esant nepalankioms oro sąlygoms uostelyje laikinai glaudžiasi apie 20 laivų.
Taigi Pilies jachtų uostui šiemet gali tekti priimti 200 laivų. Norint visus juos sutalpinti baseine šiemet ketinama pirkti dar apie 150 m naujų pontoninių krantinių. Tad greitai jų ilgis šiame uostelyje sudarys beveik kilometrą.
 
Laivų daugėja
Pernai Pilies jachtų uostas turėjo 150 nuolatinių klientų, kurių laivai glaudėsi jame, ir 380 svečių iš užsienio šalių jachtų. Užpernai nuolatinių klientų turėta tik 110, o užsieniečių laivų - 250.
Beje, iš 150 laivų, jachtos sudarė tik 30 proc., kiti buvo motoriniai laivai, kateriai. Pasak K. Bartusevičiaus, pirmenybę teikiančio jachtoms, ko gero, taip yra todėl, kad jachtas bent jau iš pradžių yra sunku išmokti valdyti, reikalingas specialus pasirengimas, o perprasti motorinio laivo vairavimo specifiką kur kas paprasčiau.
K. Bartusevičiaus teigimu, Pilies jachtų uoste nėra laikomi turtingųjų Lietuvos žmonių laivai. Daugiausia jie priklauso vidutines pajamas gaunantiems klientams, bendrovėms. Pavyzdžiui, čia savo jūrinį katerį "Viktoria" laiko AB Klaipėdos jūrų krovinių kompanija (KLASCO). Iš žinomiausių Lietuvoje žmonių savo laivelį Pilies uoste laiko Lietuvos krepšinio žvaigždė Arvydas Sabonis.
Jachtų uosto kapitonas sako, jog lietuvaičiai jau pradeda pamažu įsigyti ir jachtų, ir netgi naujai pastatytų, tad Lietuvoje mažųjų pramoginių laivelių turėtų daugėti.
Bus atidarytas jachtklubas
Ruošiantis aptarnauti "Baltic Sprint Cup" regatą tikimasi, jog iki liepos vidurio duris atvers Pilies jachtų uosto jachtklubas, vadinamasis jachtingo centras, kurį birželio vidurį jau turėtų vertinti Valstybinė komisija.
Jis įsikurs renovuotame pastate, buvusiame uosto sandėlyje, kuris priklauso paminklosaugos objektams. Pastatas restauruoti pradėtas pernai balandį. Paliktos autentiškos visos jo konstrukcijos. Tik pirmas aukštas apmūrytas, o antras, trečias ir ketvirtas yra mediniai.
Sename restauruotame pastate bus parduotuvė, restoranas, buriuotojams skirti dušai, tualetai, nuomojamų kambarių, netgi drabužių skalbykla ir džiovykla. Taigi čia bus teikiamos visos paslaugos, kurių gali prireikti buriuotojams. Užsukus minėtos regatos dalyviams, šiame pastate įsikurs ir spaudos centras.
Iki šiol buriuotojų poreikiams tenkinti turėtas pastatėlis Pilies uoste iki liepos vidurio turėtų būti nugriautas, infrastruktūra sutvarkyta.
Rekonstrukcija netrukdys
Dabar Pilies jachtų uostas apima visą vandens baseiną nuo pasukamojo tiltelio, tiek vidinėje AB "Klaipėdos laivų remontas" nuomojamoje teritorijoje, tiek išorinėje, vadinamoje pilies fosoje. Kai AB "Smiltynės perkėla" keltas nebebus švartuojamas senojoje perkėloje prie Danės krantinės, o perkeltas šalia kruizinių laivų krantinės, mažieji laiveliai ir jachtos bus švartuojami prie krantinių ir Danės upėje.
Į Pilies jachtų uostą bus investuojamos Europos Sąjungos (ES) lėšos, kurias gauna Klaipėdos miesto savivaldybė. Jo rekonstrukciją ketinama pradėti šių metų pavasarį. Pradedamas įgyvendinti projektas "Jūrinio turizmo infrastruktūros Lietuvoje plėtra - jachtų ir mažųjų laivų prieplaukos Klaipėdos piliavietėje įkūrimas" ("Jūrtur"), kurio metu bus rekonstruotas ir Pilies uostelis, ir Danės upės krantinės abiejose pusėse nuo Kuršių marių iki Biržos tilto. Projektui skirta beveik 28 mln. Lt iš ES, ir apie 2 mln. Lt skirs Klaipėdos savivaldybė. Jis turi būti baigtas įgyvendinti iki 2008 metų rugsėjo mėnesio pabaigos.
Planuojami rekonstrukcijos darbai, pasak K. Bartusevičiaus, neturėtų trukdyti Pilies jachtų uostui teikti įprastos paslaugos nei šiemet, nei kitąmet. Darbai bus derinami ir su užsakovu, ir su operatore.