“Jūros vartai” – tai viena patraukliausių bei unikaliausių pakrantės teritorijų visame Baltijos regione. Šiuo projektu yra siekiama sugrąžinti miestui senamiesčio dalį, kuri šiuo metu yra naudojama žvejybinių laivų remontui ir kruizinių laivų priėmimui.
www.jurosvartai.lt
Ryžių malūnui sugrąžinta autentiška forma
Vilija Šilininienė, Dienraštis “Vakarų Ekspresas” (www.ve.lt)
2006 m. Rugpjūčio 2 d.
 
Praėjusią savaitę istorinis Klaipėdos senamiesčio pastatas – Ryžių malūnas – po šešiasdešimties metų pertraukos vėl iškilo visu dydžiu. Visiškai atstatytas šalia Danės upės esančio šešiaaukščio pastato karkasas ir pradėti fasado bei stogo montavimo darbai, sakoma pranešime spaudai.
 
Atstatyti autentiškos išvaizdos ir dydžio Ryžių malūną bei restauruoti dar du šalia esančius Danės galerijos istorinius pastatus, šį pavasarį pradėjo AB “Klaipėdos laivų remontas”. Tai pirmasis “Jūros vartų” projekto darbų etapas, pagal kurį KLR teritorija taps reakreacine klaipėdiečių ir uostamiesčio svečių vieta.
 
“Daugiausiai technikos pareikalavęs darbas pabaigtas - laikančios betoninės konstrukcijos suręstos. Jau aiškiai matomas viso pastato dydis. Dabar pradėjome pastato tūrio formavimą, o senovinės fachverkinės detalės bus įkomponuojamos atliekant fasado apdailą” – sakė KLR generalinis direktorius Alvydas Butkus.
 
Ryžių malūnas dažnai vadinamas senosios Klaipėdos architektūros simboliu. XVIII a. pabaigoje Danės krantinėje buvo pastatytas vadinamasis „trijų stogų“ sandėlis, kuriame buvo apdirbami iš Kinijos laivais atgabenti ryžiai. Manoma, kad dėl to šis pastatas ir buvo „pakrikštytas“ Ryžių malūnu. Tai buvo šešių aukštų vokiško stiliaus fachverkinis statinys, iš kurio po Antrojo pasaulinio karo liko tik pirmo aukšto mūriniai fragmentai.
 
Numatyta, jog visų trijų Danės galerijos pastatų - Ryžių malūno, keltininko namelio ir sandėlio prie Pilies uosto - rekonstrukcija bus baigta iki 2007-ųjų vasaros. Čia įsikurs viešbučiai, lauko kavinės, restoranai.